Całodobowy Oddział Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu dla Młodzieży prowadzi dwa rodzaje oddziaływań wobec dzieci od 13 do 18 roku życia (tylko chłopcy). Są to:
– obserwacje sądowo-psychiatryczne,
– właściwy program terapeutyczno-leczniczy.
Celem oddziału jest stworzenie dla nieletnich zaplanowanych i zindywidualizowanych działań terapeutyczno-leczniczych. Mają one umożliwić nieletnim poprawę zachowania w stopniu umożliwiającym powrót do życia w społeczeństwie. Programy oparte są na teoriach uczenia się i realizowane w formie indywidualnej i grupowej. Obejmują one umiejętności ze wszystkich sfer życia, potrzebnych do samodzielnego funkcjonowania. Ich tematyka, kolejność i dynamika dostosowane są do indywidualnych potrzeb dziecka, przy przestrzeganiu przyjętych zasad. Każdy program przewidziany jest w trzech modułach, zależnych od zaburzeń i dysfunkcji jakie prezentują nieletni. Należą do nich:
– zaburzenia zachowania i emocji, głównie zachowania agresywne i opozycyjno-buntownicze,
– zaburzenia psychotyczne,
– deficyty umysłowe.
Podczas pobytu na oddziale nieletni realizują obowiązek szkolny na wszystkich poziomach kształcenie (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła zawodowa-zawód: malarz-tapeciarz, ogrodnik). Nauczanie prowadzone jest w trybie indywidualnym. Personel oddziału stanowi wykwalifikowana kadra medyczna oraz psychologiczno-pedagogiczna. Zatrudniamy lekarzy specjalistów psychiatrii, psychologów klinicznych, pedagogów resocjalizacji i profilaktyki niedostosowania społecznego, terapeutę zajęciowego, pielęgniarki, pracownika socjalnego oraz sanitariuszy. Zapewniamy również dostęp do niezbędnej diagnostyki i konsultacji specjalistycznych. Wyposażenie oddziału zapewnia bezpieczeństwo pobytu nieletnim oraz zatrudnionemu personelowi. Oddział spełnia wymagania trzeciego poziomu referencyjnego.
Wymagane dokumenty przy przyjęciu:
– postanowienie sądowe o umieszczeniu na Całodobowym Oddziale Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu dla Młodzieży w Międzyrzeczu,
– karta zdrowia dziecka,
– karta szczepień,
– inna dokumentacja medyczna (karty informacyjne leczenia szpitalnego, opinie psychiatryczne),
– świadectwa szkolne lub arkusze ocen, wykaz ocen cząstkowych jeżeli przyjęcie odbywa się w trakcie trwania roku szkolnego,
– opinie psychologiczno-pedagogiczne (jeżeli są),
– zgoda podpisana przez opiekuna prawnego na leczenie stomatologiczne oraz ekstrakcję (formularze w załączniku 1),
– prośba opiekuna prawnego o wydanie orzeczenia o nauczaniu indywidualnym (formularz w załączniku 2),
– zgoda opiekuna prawnego na przesłanie ww prośby na adres szpitala (formularz w załączniku 2),
– prośba opiekuna prawnego o przyjęcie do szkoły i realizację nauczania indywidualnego (formularz w załączniku 3),
– orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego(przy deficytach umysłowych, jeżeli jest nieaktualne prośba o wydanie orzeczenia o kształceniu specjalnym i zgoda na wysłanie orzeczenia na adres szpitala, formularze w załączniku 4)
– w przypadku braku opiekuna prawnego lub trudności z otrzymaniem podpisów na wymienionych dokumentach prosimy o dostarczenie zgody sądu na podpisywanie dokumentacji szkolnej przez ordynatora oddziału.
Kierownictwo oddziału
Ordynator Oddziału: lekarz specjalista psychiatra Barham Barham
Pielęgniarka oddziałowa: Anna Pelec
Kontakt:
– kierownik oddziału (95) 742 87 88 lub 692 436 281
– psycholog (95) 742 87 45
– pielęgniarka oddziałowa (95) 742 87 89
– pedagodzy (95) 742 87 74
PLIKI DO POBRANIA:
– Załącznik nr 1
– Załącznik nr 2
– Załącznik nr 3
– Załącznik nr 4