– OTWARCIE PUNKTU ZGŁOSZENIOWO-KOORDYNACYJNEGO

    • Kontrast
    • Czcionka
  •   BIP

Izba przyjęć: 95 7428 707   Poradnie: 95 7428 756

Emocje już opadły, więc z ogromną przyjemnością możemy poinformować, że 29.02.2024r. miało miejsce oficjalne otwarcie Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego Centrum Zdrowia Psychicznego wraz z PZP przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu.

Pani Dyrektor SPSNPCH Ewa Lewicka-Michalewska podkreślała na otwarciu, że naszym celem było wyjście do pacjentów z lecznictwem pozastacjonarnym, ponieważ idea pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia polega głównie na tym, żeby pacjenci czuli się zaopiekowani i ambulatoryjnie, i środowiskowo. Tego typu funkcję pełni właśnie Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny. Bardzo się cieszę, że udało nam się pozyskać lokal od burmistrza. Bardzo dziękuję i panu burmistrzowi, i całej radzie miasta za przychylność. Dodatkowo za zgodą rady miasta gmina wsparła nas finansowo kwotą 70 tys. zł z przeznaczeniem na remont lokalu oraz wykonała instalację centralnego ogrzewania. W sytuacji finansowej podmiotów leczniczych nie pozostaje to bez znaczenia, bo każda forma wsparcia finansowego jest dla nas bardzo istotna i pozwala podnosić standard leczenia. Spotykamy się z bardzo pozytywną opinią pacjentów, bo głównie na tym nam zależy, by pacjenci i osoby, dla których pracujemy, były zadowolone i odczuwały tę opiekę, którą ich otaczamy.

Na uroczystości otwarcia mieliśmy zaszczyt gościć Pana Marcina Jabłońskiego Marszałka Województwa Lubuskiego. – Cieszymy się, że mamy taką wyspecjalizowaną jednostkę, która może być nośnikiem pewnych idei, jakie są realizowane w praktyce. Chodzi o to, żeby usuwać różnego rodzaju bariery, zmniejszać wykluczenia, problemy w dostępie do fachowej pomocy – tak jest w tym przypadku. Chodzi o to, żeby ludzie bez konieczności komplikowania jakichkolwiek procedur mogli po prostu tutaj przyjść i opowiedzieć o swoich problemach. Niestety takich osób jest bardzo dużo, nawet coraz więcej. Polska rozwija się wspaniale, jesteśmy w Unii Europejskiej, realizujemy wspaniałe projekty, mamy postęp cywilizacyjny, nowe technologie. Ale okazuje się, że dla wielu osób natłok różnego rodzaju informacji, oceny, z którymi się spotykają, konfrontowanie z otoczeniem, wywołuje różnego rodzaju problemy, stres. Widzimy to często w informacjach, jakie są nam przekazywane przez jednostki ochrony zdrowia. Najsmutniejsze z tych informacji to te o młodzieży i dzieciach, które nie radzą sobie z otaczającym światem, o próbach samobójczych. Żeby temu wszystkiemu próbować zapobiec na właściwym etapie, udzielić pomocy, potrzebne są takie miejsca, które wspierają w familiarny sposób. Chodzi o to, żeby każdy mógł swobodnie wejść i skorzystać z pomocy fachowca – mówił marszałek Marcin Jabłoński.

Naszym Gościem był również Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz, który zwrócił uwagę, że zapotrzebowanie na opiekę psychologiczną i psychiatryczną wzrosło po okresie pandemii COVID-19. – Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu miał od początku bardzo ważną funkcję, bo przecież te choroby zawsze w historii się zdarzały i będą zdarzać, natomiast po dobie pandemii, która nas dotknęła, nastąpiło wzmożenie problemów wymagających interwencji psychiatrii i psychologii dziecięcej. Staramy się przeciwdziałać skutkom alienacji i niezrozumienia społecznego. Przypadków jest dużo, a cała nasza społeczna inteligencja powinna polegać na tym, żeby wyeliminować to z obiegu i wychodzić naprzód do ludzi. To nie tylko młodzież, ale i osoby starsze, które nie dają sobie rady w natłoku naszego rozwijającego się społeczeństwa. To powoduje, że tego typu placówki są bardzo potrzebne. Myślę, że za to działanie i rozwój w następnych latach i następnych obszarach już mogę państwu gratulować – mówił burmistrz.

Gratulacje i podziękowania w imieniu wojewody lubuskiego Marka Cebuli złożył nam obecny na otwarciu Radosław Wróblewski, dyrektor generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, który zaznaczył, że w sercu Międzyrzecza powstał punkt, w którym można liczyć na pomoc, liczyć na to, że są tutaj fachowcy, że można przyjść, zgłosić się ze swoim problemem, porozmawiać. To jest najważniejsze, bo wszyscy diagnozujemy dzisiaj rzeczywistość – w szalonym postępie cywilizacyjnym, tym, że żyje nam się coraz lepiej, wygodniej niestety coraz częściej żyje się nam z wieloma problemami psychicznymi dzieci, młodzieży, seniorów, ludzi dorosłych.

Poza wspaniałą informacją o otwarciu PZK w nowej lokalizacji możemy się jeszcze pochwalić, że Samorząd Województwa Lubuskiego przekazał dotację na wsparcie lekarzy z naszego szpitala, którzy będą podnosić swoje kwalifikacje. Marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński podpisał umowę na dofinansowanie kształcenia z dyrektor szpitala, Ewą Lewicką-Michalewską. Łączna kwota dofinansowania przez Urząd Marszałkowski to 60.000 zł. Środki te będą stanowiły dodatek do wynagrodzenia dla lekarzy, którzy otworzyli specjalizację w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny ulokowany jest w samym centrum naszego miasta:

ul. 30 stycznia 43/2.

Pomoc w Punkcie Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym mogą uzyskać osoby będące w kryzysie zdrowia psychicznego. Bez skierowania i konieczności wcześniejszego zapisywania się i oczekiwania w kolejce.

W PZK pomoc uzyskają pełnoletni mieszkańcy powiatu międzyrzeckiego (wyjątkiem jest terapia rodzinna, w której udział mogą brać również nieletni).

Do zadań Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego należy:

→ Udzielanie informacji o zakresie działania Centrum Zdrowia Psychicznego i możliwości

uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej.

→ Wskazanie miejsca uzyskania niezbędnego świadczenia z zakresu pomocy społecznej, w

przypadkach tego wymagających.

→ Wstępna ocena potrzeb zdrowotnych osób zgłaszających się do PZK, uzgodnienie wstępnego planu postępowania terapeutycznego oraz udzielanie możliwego wsparcia.

→ Uzgadnianie terminu przyjęcia w przypadkach pilnych, nie później niż 72 godziny od

zgłoszenia.

→ Udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Jesteśmy otwarci od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-18:00.

tel. 506 934 627

PRZYDATNE NUMERY

Zapraszamy do korzystania
z rejestracji telefonicznej.

IZBA PRZYJĘĆ 24h/7:

95 7428 707

PORADNIE:

95 7428 756

PRACOWNIA RTG/EKG (pn-pt 7.30-13.00):

95 7428 748

PRACOWNIA EEG (pn-pt 8.00-13.40):

95 7428 749

SEKRETARIAT:

95 7428 700

NR FAX:

95 7428 701

 

ul. Poznańska 109, 66-300 Międzyrzecz
sekretariat@obrzyce.eu
NIP: 596-15-22-446
REGON: 000290133

KLIKNIJ PO WSKAZÓWKI DOJAZDU
Back to top