Kierownik Oddziału: lekarz specjalista psychiatra Błażej Antosz
Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Ewa Judek
Całodobowy Oddział Rehabilitacji Psychiatrycznej jest oddziałem koedukacyjnym i dysponuje 22 miejscami. Funkcjonuje na zasadzie społeczności terapeutycznej, zajmuje się leczeniem, terapią i rehabilitacją psychiatryczną osób powyżej 18 roku życia, które nie wymagają pobytu diagnostyczno-leczniczego w oddziale psychiatrycznym ogólnym, tj. mają ustalone rozpoznanie chorobowe i wdrożone leczenie farmakologiczne, a nie występują u nich ostre objawy chorobowe, ani też zaburzenia zachowania wymagające monitorowania w warunkach zamkniętego oddziału ogólnopsychiatrycznego. Pacjenci korzystający z pobytu w Oddziale mogą utrwalić poprawę stanu psychicznego i przyspieszyć proces powrotu do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez oddziaływania leczniczo-terapeutyczne. Efektywne połączenie leczenia farmakologicznego z leczeniem psychospołecznym utrwala poprawę objawową, zmniejsza deficyty, poprawia wsparcie emocjonalne, rozbudza odpowiedzialność za własne leczenie, poprawia umiejętności społeczne i kontakty w rodzinie.
Oddział zajmuje się leczeniem chorych z następującymi rozpoznaniami:
– zaburzenia na podłożu organicznym (ICD-10: F00-F09),
– psychozy, w tym schizofrenia (ICD-10: F20-F29),
– zaburzenia afektywne, depresje (ICD-10: F30-F39),
– zaburzenia zachowania w przebiegu niepełnosprawności intelektualnej stopnia lekkiego (ICD-10: F70).
W trakcie pobytu w oddziale pacjenci są objęci opieką lekarską, pielęgniarską i psychologiczną, uczestniczą w różnorakich, dostosowanych do ich potrzeb i możliwości zajęciach terapeutycznych, pobierają leki. Nad ich zdrowiem czuwa profesjonalna kadra medyczna, w skład której wchodzą: lekarz specjalista psychiatra, pielęgniarki, psycholog, sanitariuszki, opiekunki medyczne, terapeuta zajęciowy, a w razie potrzeby oferujemy także wsparcie i doradztwo pracownika socjalnego.
Oferujemy ciekawy program zajęć, w skład których wchodzą:
– zebrania społeczności terapeutycznej,
– psychoterapia indywidualna i grupowa,
– zajęcia psychoedukacyjne, praca nad wglądem chorobowym i promocja zdrowia,
– treningi kulinarne,
– treningi umiejętności społecznych,
– treningi samoobsługi i lekowe,
– muzykoterapia,
– arteterapia,
– hortikuloterapia,
– relaks,
– spacery organizowane, nordic walking, zajęcia w plenerze (w zależności od warunków pogodowych).
Do Oddziału pacjenci kierowani są z lecznictwa ambulatoryjnego lub po zakończeniu leczenia w oddziale stacjonarnym. Wymogiem do przyjęcia do Oddziału jest posiadanie i dostarczenie do nas skierowania – wystawionego przez dowolnego lekarza (nie jest koniecznym, aby był to lekarz specjalista psychiatra) wraz z kontaktowym numerem telefonu do zainteresowanego leczeniem pacjenta. Po zakwalifikowaniu do przyjęcia przez Kierownika Oddziału odbywa się ono w uzgodnionym, planowym terminie.
Szczegółowe informacje dostępne są pod numerami telefonu:
– sekretariat: 95 7428 719
– gabinet zabiegowy/pielęgniarki: 95 7428 819
– psycholog: 95 7428 722
– kierownik oddziału: 95 7428 818
TYGODNIOWY PLAN ZAJĘĆ ODDZIAŁU do pobrania poniżej: