Obchody 120-lecia Szpitala
12 IX 2024
Podsumowując Obchody 120-lecia Szpitala wraz z konferencją popularno-naukową pt. „Nowoczesne metody leczenia schizofrenii i depresji lekoopornej w realiach szpitala i Centrum Zdrowia Psychicznego” przede wszystkim pragniemy podziękować wszystkim naszym gościom za obecność.
Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w naszym kościele, w której udział wzięli: kierownictwo szpitala, zaproszeni goście, byli i obecni pracownicy oraz nasi Pacjenci.
Po Mszy Św. uczestnicy udali się do budynku administracji, w którym to o godz. 10:00 rozpoczęły się oficjalne obchody prowadzone przez lek. spec. psychiatrę Karinę Nowak-Konieczny oraz psychologa psychoterapeutę Łukasza Paczkowskiego.
Pani Dyrektor Ewa Lewicka-Michalewska w swoim powitalnym przemówieniu, dziękując przybyłym gościom, podkreślała jak ważne jest wzajemne wsparcie w dążeniu do rozwoju psychiatrii w Polsce. Przedstawiła również dotychczasowe osiągnięcia oraz plany rozwoju Szpitala na nadchodzące lata. Szczególnie skupiać będziemy się na dotychczas pomijanej przez większość psychiatrii dzieci i młodzieży. Widzimy jak ogromne potrzeby są w tej materii, jak dużo dzieci potrzebuje naszej pomocy, w związku z tym planujemy szczególny rozwój naszego Szpitala w tym kierunku.
Zastępca dyrektora ds. lecznictwa lek. spec. psych Błażej Antosz zaznaczał jak bardzo rozwinęliśmy się w kierunku poszerzenia oferty leczenia dzieci i młodzieży, poradni i zespołu leczenia środowiskowego, w związku z tym do tej pory udało nam się objąć działaniem Centrum Zdrowia Psychicznego trzy powiaty w województwie, dzięki czemu możemy zapewnić opiekę dla ponad 100 tys. dorosłych mieszkańców województwa lubuskiego.
Nasi goście w swoich przemowach również podkreślali jak dotychczas niedocenianą dziedziną była psychiatria i jak ważne jest, aby teraz skupić się na jej rozwoju, ponieważ obecne czasy, pęd życia, powodują że z pomocy psychiatrycznej musi korzystać coraz większa liczba osób.
Po przemowach gości nadszedł czas na część wykładową, w której to pan Łukasz Paczkowski poprowadził wykład o historii Szpitala, a dr Karina Nowak-Konieczny wprowadziła nas w rozwój opieki środowiskowej i opowiadała o początkach Obrzyckiego Centrum Zdrowia Psychicznego.
W następnej części obchodów jubileuszu Pani Dyrektor podziękowała byłemu dyrektorowi panu Jackowi Hudziakowi za jego pracę na rzecz Szpitala oraz wyróżniła pracowników, którzy przepracowali w SPSNPCH ponad 40 lat swojego życia, tworząc to wyjątkowe miejsce. Była to niezwykle wzruszająca chwila.
Następnymi punktami były:
– przygotowane przez terapeutki z Centrum Terapii wraz z Pacjentami przedstawienie pt. „Mały Książę”,
– spacer historyczny po terenie Szpitala z Panią Katarzyną Sztubą-Frąckowiak,
– wykład zastępcy dyrektora ds. lecznictwa lek. spec. psych. Błażeja Antosza pt. “Korzyści metaboliczne ze stosowania neuroleptyków LAI”,
– wykład lek. rezydentki Agaty Pałasz pt. “Esketamina w pierwszym w Polsce psychiatrycznym programie lekowym-analiza przypadku klinicznego”.
Dziękujemy byłym i obecnym pracownikom, za to że latami dbali i dbają nadal o renomę naszej placówki. Dziękujemy, że z ogromnym zaangażowaniem, profesjonalizmem, wiedzą, dbacie o jak najwyższe standardy świadczonych przez nas usług. Gdyby nie Wy, Szpital na pewno nie mógłby świętować tak wspaniałego wydarzenia.