Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia
REJESTRACJA
od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00-15.00
pod nr tel. (95) 7428 756
Od 01.01.2023r. działa w ramach II poziomu referencyjnego.
Do Poradni Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży nie jest wymagane skierowanie.
W poradni przyjmujemy pacjentów do ukończenia 18 roku życia (do 21 roku życia, jeżeli dana osoba wciąż się uczy, wymagane przedstawienie legitymacji uczniowskiej) z różnego rodzaju problemami emocjonalnymi (lękowymi, depresyjnymi, zaburzeniami po urazach psychicznych), dzieci i młodzież z problemami z zachowaniem, jedzeniem, z trudnościami szkolnymi i wychowawczymi.
W naszej placówce pracują wykwalifikowani psychiatrzy, psycholodzy oraz psychoterapeuci. Preferowaną przez nas formą diagnozy i terapii jest model oparty o współpracę. Oznacza to, że staramy się uwzględniać różne formy pracy na rzecz zdrowia pacjenta: konsultacje interdyscyplinarne, pracę w zespole lekarsko-psychologicznym naszej poradni, współpracę z członkami rodziny w procesie zmiany.
W poradni stosowane jest leczenie obejmujące:
- diagnozę i leczenie zaburzeń psychicznych mieszczących się w całym spektrum wieku rozwojowego,
- diagnozę psychologiczną trudności szkolnych, zaburzeń emocjonalnych, behawioralnych i neurorozwojowych,
- poradnictwo psychologiczne w trudnościach szkolnych i wychowawczych,
- psychoedukację, wsparcie psychologiczne dla dziecka i jego rodziny w trakcie leczenia wybranych zaburzeń psychicznych,
- konsultacje psychologa,
- psychoterapię indywidualną (w podejściu poznawczo-behawioralnym).
Diagnoza i terapia obejmuje cykl konsultacji u psychologa oraz psychiatry znających problemy psychologiczne i zaburzenia psychiczne wieku rozwojowego. Psychiatra i psycholog poinformują Państwa o zalecanych formach postępowania i terapii, w tym psychoterapii oraz farmakoterapii. Skuteczna terapia wielu zaburzeń psychicznych jest możliwa, o ile pacjent i jego opiekunowie będą uczestniczyli w cyklu regularnych wizyt.
Pierwsza wizyta u psychologa polega na zebraniu wywiadu rodzinnego i informacji od rodzica lub prawnego opiekuna pacjenta na temat problemów dziecka, jego rozwoju i aktualnego funkcjonowania.
Jeśli dziecko było kiedykolwiek badane przez psychologa lub pedagoga prosimy zgłosić się z kserokopiami opinii psychologicznych, odpisami wyników badań i obserwacji. Gdy problemy dziecka ujawniają się w szkole dodatkowo pomocne jest przedstawienie opinii od wychowawcy lub pedagoga szkolnego.
Następne wizyty mają charakter diagnostyczny lub terapeutyczny, a ich przebieg dopasowany jest do problemów pacjenta, rozpoznania i aktualnych potrzeb. Ich celem jest wspieranie procesu zmiany w kierunku poprawy stanu psychicznego pacjenta.
Pierwsza porada psychiatryczna obejmuje zazwyczaj analizę danych z wywiadu psychologicznego, uzupełnienie go przez lekarza psychiatrę. W zależności od zaawansowania procesu diagnozy psychologicznej, powodu zgłoszenia się do poradni i wieku dziecka lekarz psychiatra zadecyduje o przebiegu tego spotkania. Przeprowadzi badanie psychiatryczne dziecka lub wspólną rozmowę z dzieckiem i jego rodzicami lub uzupełni wywiad od rodziców oraz zaleci badania dodatkowe – laboratoryjne i obrazowe, w razie potrzeby.
Diagnoza psychiatry dziecięcego rzadko obejmuje pojedynczą wizytę, najczęściej składa się z kilku (ok. trzech, a niekiedy większej liczby spotkań).
Diagnoza psychiatryczna dziecka jest wynikiem bezpośredniej współpracy lekarza psychiatry z psychologiem z doświadczeniem w terapii zaburzeń psychicznych. Jeśli dziecko było już badane przez innego psychologa (np. w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub w szkole) nasi psycholodzy w sposób zintegrowany odniosą się do problemów dziecka, jego aktualnego funkcjonowania i uwzglednią jego problemy zdrowotne.
W trakcie konsultacji w naszej poradni postaramy się odpowiedzieć na Państwa pytania i wyjaśnić wątpliwości.
________________________________________________________________________________________
AKTUALNY HARMONOGRAM PRZYJĘĆ
poniedziałek : 08:00 – 19:00
wtorek: 08:00 – 20:00
środa: 08:00 – 20:00
czwartek: 08:00 – 15:25
piątek: 08:00 – 20:00
Lekarze:
Lek.specj.psychiatra Błażej Antosz
Lek.specj.psychiatra dzieci i młodzieży Alicja Gulewicz
Lek.specj.psychiatra dzieci i młodzieży Anna Malecka
Psycholodzy:
Aleksandra Kusiak
Wiktoria Piotrowska
Anna Szklennik
Psychoterapeuci:
Aleksandra Frankowska
Sebastian Kiełczewski
Agnieszka Krystianc
Specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży:
Joanna Gulbicka-Byra