– STARE FOTOGRAFIE

    • Kontrast
    • Czcionka
  •   BIP

Izba przyjęć: 95 7428 707   Poradnie: 95 7428 756

Aby rubryka ta miała szansę istnienia potrzebny nam będzie dopływ ciekawych fotografii z odległych czasów. Zwracamy się więc do Was z prośbą – udostępnijcie je nam. Ukryte w albumach i szufladach ujrzą ponownie światło dzienne. Na zdjęcie oczekuje pan Dariusz Nowak – administracja, pokój nr 10 – w dniach pracy od godz. 7:00 do 14:30. Zwrot zdjęć w tym samym lub następnym dniu. O ile to możliwe proszę podać datę wykonania zdjęć – choćby w przybliżeniu.
Oto pierwsze z serii „Obrzyczanie na starych fotografiach” zdjęcie i pytanie do czytelników – kiedy i z jakiej okazji zostało ono zrobione. Większość widocznych osób to nie pracownicy Szpitala, a orkiestra nie jest obrzycka. Jedno jest pewne wykonane zostało w początkowych latach pięćdziesiątych XX w. przed rokiem 1954.

OTWARCIE DOMU SPOŁECZNEGO

Prezentowane zdjęcie pochodzi ze zbiorów Kazimiery Leopold i upamiętnia otwarcie Domu Społecznego w Obrzycach (bud. nr 22 – dziś Szkoła Podstawowa nr 4). Dzięki temu zdjęciu mogę pokazać dziś twarze dwóch osób, których brakowało mi kiedy pisałem o dziale administr.-gospodarczym i jego kierownikach. Na zdjęciu trzeci od prawej siedzi Alfons Kozik-Globus, wśród stojących po środku jego następca Romuald Kozicki. Jeśli ktoś mógłby dodać bliższą informację o działalności prowadzonej w Domu Społecznym, to oczekujemy: 
D. Nowak pod nr telefonu: 0957428715 w godz. 7:00-14:35

Zdjęcie ze zbiorów Kazimiery Leopold. Wykonane w roku 1957. Jak ulał pasuje tytuł: „Apteka, Fizykoterapia i Laboratorium przy rodzinnym stole”. Właścicielka zdjęcia widoczna po prawej stronie, przed nią z dzieckiem na kolanach siedzi pani Młodkowska. Po środku siedzi ze skrzyżowanymi rękoma mgr A. Świderski – pierwszy obrzycki aptekarz.

Ciekawe zdjęcia zdobyłem dzięki uprzejmości p. Piotra Ponulaka. Zdjęcia przedstawiają wizytę załogi „Rudego” z filmu: „Czterej pancerni i pies” na stadionie obrzyckim. Zdjęcia zrobione zostały przez ojca p. Piotra w końcowych latach 60-tych. Co do dokładnej daty i wrażeń z tego spotkania proszę naszych czytelników o pomoc, może ktoś posiada autografy z datą, może jeszcze inne zdjęcia. Z miłą chęcią umieścimy je na łamach naszej gazetki i na stronie internetowej Szpitala.

Prezentowane zdjęcie to – rodzinna fotografia – pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej z początku lat 60-tych ub.w. Niezorientowanym przypomnę, że zwane w skrócie WTZ były gospodarstwem pomocniczym tzn. wydzieloną poza budżet częścią działalności Szpitala. Była to działalność produkcyjna i usługowa świadczona na rzecz Szpitala, innych jednostek gospodarczych, a także osób prywatnych. Zysk wypracowany przez to gospodarstwo pomocnicze przeznaczony był w określonym procencie na polepszenie wyżywienia pacjentów Szpitala. Tyle objaśnienia nazwy WTZ – którego w części zabrakło w „Dziejach Szpitala” W. Dramowicza. Poza kierownikami wspomnianymi w książce w początkowym okresie WTZ-tami kierowali także Kazimierz Zimny (na zdjęciu siedzi po prawej stronie) oraz Bolesław Kiciński. Starsi czytelnicy z pewnością rozpoznają wszystkie osoby, dlatego nie podaję też ich nazwisk. Nie są to także wszyscy „ale większość na pewno”.

Przedstawiam naszym czytelnikom dwa zdjęcia ze zbiorów Pani Teresy Latuszek. Pochodzą one, no właśnie, tu mam problem z ustaleniem konkretnej daty oraz okoliczności, na które zostały one wykonane. Na dwadzieścia dwie osoby na zdjęciu nr 6a rozpoznaje bezbłędnie dwadzieścia. Na sześć twarzy na zdjęciu nr 6b nie rozpoznaję dwóch – widocznych na drugim planie.
Zdjęcia, jak przypuszczam, zostały wykonane po 1965 a przed 1968r. Świadczy o tym obecność na pierwszym zdjęciu dr Sylwestra Matuszewskiego, który właśnie w tym okresie pracował w Obrzycach. Jeśli natomiast idzie o okazję, przy której zostały wykonane i którą miało upamiętnić, to sądzę iż była to zorganizowana w 1966r. sztafeta z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego. Jeśli jestem w błędzie proszę o sprostowanie. Oczekuję także odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie – z jakiej „formacji” pochodziły umundurowania uczestników sztafety bowiem widoczne na beretach emblematy nie są do „rozszyfrowania”.

Przedstawiam Państwu liczące dokładnie 30 lat zdjęcie, na którym bez trudu do rozpoznania jest mgr Mieczysław Kopacz – jedyny na tym zdjęciu mężczyzna – w owym czasie wykładający historię w obrzyckim Liceum Medycznym. Wśród uczennic klasy III w roku szkolnym 1977/78 (ostatnim w Obrzycach) proponuję państwu odszukanie dwóch pracujących w obrzyckim Szpitalu pielęgniarek – pani Jolanty Kosickiej i Lidii Skulimowskiej.

PRZYDATNE NUMERY

Zapraszamy do korzystania
z rejestracji telefonicznej.

IZBA PRZYJĘĆ 24h/7:

95 7428 707

PORADNIE:

95 7428 756

PRACOWNIA RTG/EKG (pn-pt 7.30-13.00):

95 7428 748

PRACOWNIA EEG (pn-pt 8.00-13.40):

95 7428 749

SEKRETARIAT:

95 7428 700

NR FAX:

95 7428 701

 

ul. Poznańska 109, 66-300 Międzyrzecz
sekretariat@obrzyce.eu
NIP: 596-15-22-446
REGON: 000290133

KLIKNIJ PO WSKAZÓWKI DOJAZDU
Back to top